DJ Szövetség hírlevél
2010. március 26.

Lezajlott az első OKJ-s DJ vizsga!

Az Európai Fény- és Hangakadémia által szervezett Pro DJ tanfolyamokon részt vevő diákok első csoportja célba érkezett: Tizenöten tettek sikeres, államilag elismert OKJ-vizsgát DJ-ként.

A tanfolyamokon részt vevő 25 tanulóból jutott el a sikeres vizsgáig ez a 15 fő, ékes bizonyítékaként annak, hogy itt már messze nem a korábbi, más típusú vizsgáknál tapasztalható "fizeti és viheti" típusú "DJ-gyártás" történik. A tanulók 144 órás, elméleti és gyakorlati oktatást, otthoni feladatokat és helyszíni szakmai gyakorlatot is tartalmazó kurzuson vettek részt, mely után először elméleti és gyakorlati, ún. modulvizsgát tettek magánál az oktatási intézménynél (EFHA), majd pedig a Nemzeti Szakképzési és Felnőttképzési Intézet által felügyelt OKJ-s vizsgán bizonyították tudásukat.

És valóban, nagyon felkészült diákokkal találkozhattunk, akik az elméleti órák (zenetörténet, DJ-eszközök használata, saját zene készítése és a producerkedés alapjai, marketing-kommunikáció, gazdasági-jogi ismeretek, stb.) mellett rengeteg mixórán is részt vettek, ahol a különböző műfajok (modern tánceze, R&B, prog. house, techno, drum & bass, pop-rock, stb.) legkiválóbb hazai képviselőitől tanulhattak: Bárány Attila, Spigiboy, Náksi Attila, Jay Lumen, Chris.su, Newl, Revolution, Shane 54, Belocca - csak néhány név azok közül, akik tudásukkal segítették a diákokat.

Természetesen volt, aki nem vette kellően komolyan a vizsgát, és már az elméleten "elvérzett", volt, akinek a tökéletes mixeléshez némi különórákra is szüksége volt, s volt persze olyan is, aki egyelőre még nem felel meg a szükséges szakmai követelményeknek. A vizsgán egyértelműen a jól felkészült, technikás, széles körű, átfogó ismeretekkel rendelkező DJ-k mentek át és jutottak hozzá a hivatalos papírhoz, amely egyelőre ugyan még nem kötelező, de mind a lemezlovas, mind a leendő munkaadó számára már most nagy értéket jelent a minőségi munka és az ezt megillető erkölcsi és anyagi elismerés útján.

Szerencsére mára már a legtöbb, a szakmát valóban komolyan gondoló, a zene és a közönség szórakoztatása mellett elkötelezett DJ tisztában van vele, hogy a szakmai szabályozás nemhogy nem hátrányos számukra, hanem kifejezetten nekik (is) elemi érdekük mindez.

Persze a különböző blogokon, fórumokon a megszokott színvonalú, korlátolt, tárgyi tévedésektől hemzsegő, de rendkívül magabiztos és lekezelő okoskodásokat, fröcsögéseket fogunk bizonyára most is olvasni. Ezek a marginális tényezők azonban nem tántoríthatják el a DJ szakmát és annak sok-sok száz képviselőjét attól, hogy kimásszon a gödörből, amelybe évekig tartó csúszás végén négy éve belezuhant, amikor az akkori illetékes miniszter eltörölte a kötelező működési engedélyt.

Mint ahogy minden szakmában, itt is a szabályozás, a tevékenységet űzők számára egy alapvető követelményrendszer meghatározása az, ami biztosíthatja a legális munkavégzést, a közönség és a munkaadók számára a szolgáltatás alapvető színvonalát, és esélyegyenlőséget biztosíthat maguknak a diszkósoknak. Álságos és hazug ugyanis az a médiában is gyakran megjelenő, hangzatos érvelés, hogy mindenki egyenlő, ez egy művészi tevékenység, ahol kizárólag a piac dönti el, hogy ki a jó és ki nem, stb. Ugyanis épp a helyzeti előnyök, kapcsolatok, összefonódások, az eleve jobb anyagi helyzet révén ma rengeteg olyan "DJ" van, aki esetleg családi háttérrel vagy más saját vállalkozásoknak köszönhetően jut lehetőségekhez, vagy egyszerűen csak a megfelelő "menő körökhöz tartozik", miközben számtalan tehetséges, felkészült diszkósnak esélye sincs, hogy valahol tisztességes munkát kapjon. A szabályozás mindenki számára egyenlő alapfeltételeket teremt, aminek egyformán meg kell felelni, s ezután természetes, hogy majd a piac, illetve a közönség dönti el, hogy ki a legjobb, s lehet szabadon "művészkedni".

Ha a tevékenységet csak legálisan lehet végezni, a munkadíjak is maguktól megemelkednek, s véget érhet az az évek óta tartó áldatlan állapot, hogy néhány jól fizetett, valóban magas színvonalon dolgozó sztár DJ-n (no meg az előbb említett jó kapcsolatokkal rendelkező "menő" arcokon) kívül a lemezlovasok egyáltalán nincsenek megfizetve, nem létezik semmifajta "DJ-középosztály", hanem 5-10 ezer forintokért, egymás alá kínálva válallnak el munkákat tinédzserek, csak azért, hogy ők állhassanak a pultban.

Szintén minden álságos és nagyokos blogbejegyzéssel szemben óriási tévedés az is, hogy külföldön ne lenne szabályozás: van, ahol szigorúbb, van, ahol lazább, de ezt a munkát sem lehet hivatalos munkavállalói vagy vállalkozói papírok, engedélyek, jogdíjfizetés, stb. nélkül végezni. (Legalábbis jól működő, általunk "irigyelt" országokban ez mindenütt így van, Kambodzsában és Zimbabwében valószínűleg nem, már amennyiben valaki számára esetleg ezek lennének a követendő példák...)

Számos európai országban kötelező a szakmai szervezetben való tagság, egy vizsga letétele, ill. egy ún. licensz - van, ahol bizonyos létszám fölötti klubokban való fellépéshez mindkettő. A szabályozásnak egyik, de természetesen nem az egyetlen lehetséges eszköze az OKJ-vizsga kötelezővé tétele. Ezzel garantálható, hogy eleve csak az alapvető szakmai, jogi, gazdasági, etikai feltételeknek megfelelő, felkészült és elhívatott DJ-k kerülhessenek a pultba, viszont ők jó eséllyel tudjanak tisztességes megélhetéshez, jövedelemhez jutni a munkájukból.

A mostani vizsgázók közül két frissen végzett fiatal DJ (Lime, ThomX) már ajánlatot is kapott a Fetish, valamint a Liberty partyk szervezőgárdájától, hogy a Club Prestige-ben tartott bulikon innentől kezdve bemutatkoznak ők is a bulikon és tekerik a lemezeket, s további, immár OKJ-bizonyítvánnyal rendelkező lemezlovasok is várhatóan fellépési lehetőséghez jutnak akár alkalomszerűen, de amennyiben a "pályán" is jól teljesítenek, akár rendszeresen is.

Gratulálunk a sikeres vizsgázóknak, akik számára - túl azon, hogy minden ellenkező, ma divatos lehurrogással szemben a tanulás, a megszerzett tudás mindig és mindenben érték - gyakorlati szempontból is komoly előnyt jelent tehát a képesítésük és a bizonyítványuk.

Tanfolyamokkal, vizsgával kapcsolatos információk: www.efha.hu

DJ Szövetség - Magyar Lemezlovas Egyesület | info@djszovetseg.hu

powered by lightmedia